phone 34 3655561

location_on Almatur Częstochowa
Feliksa Nowowiejskiego 2, 42-200 Częstochowa

Egzotyka Uzbekistan, Kirgistan

Na szlaku starożytnych karawan

Kod: KEGU


Miejsce wyjazdu:
Lotnisko: Warszawa

11 462 zł 9 172 zł

+ 650 USD

Promocja 20% Gorąca Promocja - Egzotyka

REZERWUJ

Trasa:
Taszkient, Urgencz, Buchara, Termez, Samarkand, Fergana, Kokand, Margʻilon, Osz, Biszkek, Issyk-kul, Karakoł

Infolinia 34 3655561 Zadzwoń

*Opłata zgodnie z cennikiem Twojego operatora.
Infolinia czynna w dniach: pn.-pt. godz. 9:00-18:00, sob. 10:00-14:00


Część walutową ceny uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę. 
Cena nie obejmuje:

- pozostałych posiłków nieujętych w programie (orientacyjny koszt ok. 10-15 USD/posiłek),
- zwyczajowych napiwków, ok. 30 USD,
- wieczornych wyjść i rozrywek oraz pozostałych aktywności i wycieczek fakultatywnych.


Data Czas trwania Status Cena za osobę
Uzbekistan i Kirgistan - Na szlaku starożytnych karawan
24.08 - 07.09.201915 dniPromocja 20% 11 462 zł 9 172 zł + 650 USD

Zakwaterowanie:
Wg programu w hotelach o standardzie***/****, pokoje 2 osobowe z łazienkami i klimatyzacją.
Wyżywienie:
Dwa posiłki dziennie wg programu.
Transport:
Przeloty wg programu wraz z opłatami lotniskowymi, transfery, mikrobusy, pociąg.
Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A.
Realizacja programu turystycznego, wstępy do obiektów wymienionych w programie, wszelkie opłaty administracyjne.
Opieka polskiego pilota na całej trasie. 

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Taszkient – Urgencz – Chiva – Buchara – Termez – Samarkanda – Fergana – Kokand – Riszta – Marg’ilon – Osz – Biszkek – Jezioro Issyk-Kul – Karakoł - Chiva – miasto-twierdza - Buchara – święte miasto islamu - Karawany – pustynne orszaki - Bogactwo i przepych Samarkandy - Risztan i Kokand – rękodzieło i ceramika - Marg’ilon i fabryka jedwabiu

1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie dwie godziny przed odlotem. Wylot do Taszkientu przez Moskwę.
2 dzień:
Przylot do Taszkientu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Następnie wyruszymy na pierwsze spotkanie ze stolicą Uzbekistanu i jednocześnie największym miastem Azji Centralnej. Zapoznamy się z jego topografią i atmosferą. Zobaczymy między innymi: Plac Chast Imam z jego budowlami, Plac Niepodległości, gdzie kiedyś znajdował się najwyższy pomnik Lenina, zastąpiony obecnie wielkim globusem, medresy, mauzoleum Kaffal Szaszi i Muzeum Sztuki Użytkowej. Zajrzymy także do współczesnego centrum miasta z pomnikiem ofiar trzęsienia ziemi z 1966 r., podczas którego znaczna część miasta uległa zniszczeniu. Kolacja. Powrót do hotelu, nocleg.
3 dzień:
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Urgenczu. Po wylądowaniu wyruszymy w kierunku Chivy – średniowiecznego miasta położonego w sercu pustyni, niegdyś ważnego przystanku dla karawan przemierzających jej gorące piaski. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie zwiedzanie z przewodnikiem Chivy, pełnego zabytków miasta-twierdzy. Głównym wejściem do miasta jest efektowna brama Ota Darwoza. Za nią znajduje się cytadela Kunja Ark, w której bogato zdobionych wnętrzach znajdowały się m.in. harem, arsenał, meczet i więzienie. Następnie odwiedzimy zespół pałacowy Tash-Chauli, siedzibę Chana i jego żon, pełen wspaniałych malowideł i ozdobiony błękitno-białą mozaiką kafelków. Na uwagę zasługuje także Sala Tronowa, gdzie chanowie wydawali swoje, nie zawsze sprawiedliwe, ale niepodlegające dyskusji wyroki. Najbardziej znaną budowlą Chiwy jest potężny minaret Kalta Minar, który miał być największy na świecie, lecz nigdy nie został dokończony. Spacerując wiekowymi uliczkami zobaczymy również wiele innych wspaniałych budowli m.in.: mauzolea Sajida Alauddina i Pahlavan Mahmuda czy medresa Arab-Muhammed-Chan. Kolacja. Nocleg w hotelu.
4 dzień:
Po śniadaniu będziemy podróżować przez słynną pustynię Kyzył-Kum i wzdłuż rzeki Amu-daria do Buchary. Przyjazd do Buchary, której Stare Miasto, obejmujące blisko 140 obiektów jest jednym z najcenniejszych zespołów architektury islamu w Azji Środkowej. Czas wolny i możliwość odwiedzenia lokalnych sklepów z pamiątkami i pracowni rzemieślników. Kolacja. Nocleg w hotelu.
5 dzień:
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Buchary, kiedyś ważnego ośrodka handlowego na Jedwabnym Szlaku. Będziemy spacerować wąskimi uliczkami, przez średniowieczne kopuły targowe (rynki) do meczetu Poi Kaylan i medresy Miri Arab. W pobliżu znajduje się cytadela Ark, stara twierdza, która w średniowieczu stanowiła odrębne miasto z pałacem emira, mennicą, meczetami, instytucjami rządowymi. Przy Źródle Czaszma Jub poznamy legendę jego powstania. Zobaczymy również znany meczet Bolo-Hauz oraz Mauzoleum Ismailia Samani - pierwszy budynek w środkowej Azji, zbudowany z cegły w kształcie sześcianu, z krytą kopułą. Kolacja. Nocleg w hotelu.
6 dzień:
Po śniadaniu przejazd do położonego w południowo – wschodniej części Uzbekistanu miasta Termez. To starożytne centrum buddyjskie i jedno z najstarszych miast Azji Centralnej. Przyjazd do hotelu i zakwaterowanie, a następnie czas wolny na spacer po tym pełnym zabytków mieście. Kolacja, nocleg w hotelu.
7 dzień:
Po śniadaniu zwiedzanie Termez. Zobaczymy: mauzoleum Kokildor-Ota Khanaka, Kyrk-Kyz - ufortyfikowaną letnią rezydencję Samanidów, kompleks sułtana Sadata. Podziwiać będziemy Basztę Zurmala – pozostałości buddyjskiej stupy i buddyjskie stanowiska archeologiczne Fayaz-Tepe i zespół kultowy Al-Hakim at-Termezi. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
8 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Samarkandy - jednego z najstarszych miast na świecie, perły Jedwabnego Szlaku. Pod koniec XIV wieku miasto stało się stolicą państwa Timura-Tamerlana, który sprowadził tu wybitnych architektów i artystów, którzy nadali Samarkandzie nowy wygląd – pełen przepychu i bogactwa. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek po podróży, kolacja, nocleg.
9 dzień:
Po śniadaniu zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy grobowiec Tamerlana Gur-Emir, mauzoleum Uług-Bega, meczet Bibi-Chanym z XV w., nekropolie Szach-i-Zinda i Rukhabad, gdzie znajdują się liczne, pięknie zdobione mauzolea, średniowieczne obserwatorium astronomiczne Uług-Bega i pięknie odnowiony i imponujący Plac Registan z medresami Uług-Bega, Szer-Dor i Tillya-Kari, klejnot Azji Centralnej i wizytówka Samarkandy. Przejazd na dworzec kolejowy, skąd pociągiem premium „Afrosiab” wyruszymy do Taszkientu. Przyjazd do Taszkientu, transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
10 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Fergany – jednego z najmłodszych miast Uzbekistanu. Zanim do niej dotrzemy – przejedziemy przez miasta – Kokand i Risztan. W położonym na szlaku handlowym z Chin do Indii Kokand zobaczymy: pałac Chudojar Hana, mauzoleum Modami Chana i meczet Juma. W Risztan, które słynie z misternie wyrabianej od czasów antycznych ceramiki - czeka nas wizyta w lokalnej pracowni, gdzie zobaczymy na czym polega proces powstawania wyrobów ceramicznych. Spacer po mieście. Kolacja. Przyjazd do hotelu w Ferganie, zakwaterowanie, nocleg.
11 dzień:
Po wczesnym śniadaniu przejazd do miasta Marg’ilon. Tu odwiedzimy słynną manufakturę jedwabiu „Yodgorlik” – unikatowe miejsce w Uzbekistanie. Zobaczymy jak powstaje ten szlachetny materiał. Następnie przejedziemy do punktu „Dustlik”, na granicy uzbecko kirgiskiej. Po przejściu granicy przywitamy się z Kirgistanem i wyruszymy do miasta Osz. Tam zwiedzimy świętą górę Sułajman Too, jedno z głównych sanktuarium świata muzułmańskiego w Azji Centralnej. Podążając tradycyjnym szlakiem pielgrzymów na szczyt wzgórza, będziemy mogli zobaczyć mały meczet Dom Babura, założyciela dynastii Mogołów oraz podziwiać wspaniały, rozległy widok na miasto. Następnie wizyta na bazarze w Osz, niegdyś największym otwartym targowisku w Azji Centralnej i spacer wśród kolorowych stoisk Złotego Bazaru, pełnych wonnych przypraw, owoców i warzyw na straganach spożywczych. Na zakończenie podróży w świat Orientu odwiedzimy stoiska miejscowych rzemieślników. Przejazd na lotnisko, wylot do Biszkeku – stolicy Kirigistanu. Transfer do hotelu, kolacja, nocleg.
12 dzień:
Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Biszkeku. Zobaczymy: plac Ała-Too, maszt flagowy, pomnik Lenina, posąg Manasa i plac Zwycięstwa. Następnie przejedziemy nad jezioro Issyk Kul, z krótkim przystankiem na zwiedzanie wieży Burana. Jezioro Issyk- Kul to drugie co do wielkości jezioro obszarów górskich świata po Jeziorze Titicaca w Ameryce Południowej. Zwiedzimy tu muzeum pod otwartym niebem: petroglify (rysunki naskalne) w Czołpon - Ata. Przejazd do hotelu na północnym brzegu jeziora Issyk-Kul, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
13 dzień:
Po śniadaniu przejazd do położonego na wschodnim brzegu jeziora Issyk-Kul miasta Karakoł. W mieście wyczuwa się wpływy kultury rosyjskiej i chińskiej, gdyż do granicy z Chinami jest tylko 150 km. Tu zwiedzimy muzeum Przewalskiego, cerkwie prawosławne i meczet dungański w chińskim stylu. Udamy się z wizytą do malowniczego wąwozu górskiego Djety Oguz ze słynnymi czerwonymi skałami, o bardzo ciekawych nazwach: „Złamane serce” i „Siedem byków”. Po powrocie do Karakoł zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
14 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Biszkeku. Malownicza trasa będzie wiodła południowym brzegiem jeziora Issyk-Kul. Przyjazd do Biszkeku. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Kolacja.
15 dzień:
Wcześnie rano na lotnisko w Biszkeku. Wylot do Warszawy przez Moskwę. Przylot na lotnisko w Warszawie.

Minimalna liczba uczestników w grupach: 10, maksymalna: 15.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Informacje dotyczące realizacji imprezy, niezbędnego bagażu, dokładnych godzin przelotu itd. zostaną przesłane do uczestników pocztą elektroniczną w piśmie około 2 tygodnie przed wyjazdem. Prosimy o podanie kontaktowego adresu e-mail przy podpisywaniu umowy.

Płatności: I rata: 25% ceny złotówkowej płatne przy rezerwacji, II rata: 100% ceny złotówkowej (minus I rata) – na 45 dni przed wyprawą, III rata: 650 USD - uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę. Kwota ta jest w całości wykorzystana na pokrycie części świadczeń (m.in. koszty programowe, transport lokalny, niektóre noclegi i posiłki).

Informacje wizowo-paszportowe:
Wymagane min. 2 wolne strony w paszporcie, ważnym min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. Przy wpłacie I raty należy przesłać do biura skan pierwszej strony paszportu (ze zdjęciem). Nie ma obowiązku wizowego.
Informacje zdrowotne:
Nie ma obowiązku szczepień. Jednak jak wszędzie na świecie, również w Polsce, warto być zaszczepionym przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi i ewentualnie innym chorobom. Należy szczególną uwagę przywiązywać do ochrony przed słońcem, używając kremów ochronnych, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. W trakcie wycieczki trzeba pić nawet kilka litrów płynów dziennie.
Klimat i pogoda:
Uzbekistan położony jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, z mroźnymi zimami i gorącymi i suchymi latami. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi od 100 mm na pustyniach do 1000 mm na obszarach górskich. Większość opadów notowana jest zimą i początkiem wiosny. Latem należy przygotować się na upały. W czerwcu i sierpniu temperatury są zwykle o kilka stopni niższe. Najlepszym miesiącem na zwiedzanie jest wrzesień. Nadal jest bardzo ciepło, ale nie upalnie, no i owoce są wówczas najsmaczniejsze. W czasie podróży mogą wystąpić duże amplitudy dzienne, czyli wysokie temperatury w ciągu dnia i znaczny spadek temperatury w nocy. W Kirgistanie klimat na przeważającym obszarze jest kontynentalny suchy. Temperatury są skrajne, zwłaszcza na przestrzeni roku i różnią się między kotlinami, a terenami wysokogórskimi. Średnia temperatura podczas naszych podróży to ok. 20°C, a ilości opadów są dość niewielkie. W podróż najlepiej zabrać ze sobą lekką, przewiewną, bawełnianą odzież. Bluza lub lekka kurtka z długimi rękawami może się przydać w miejscach mocno klimatyzowanych (samoloty, autobusy) oraz na pustyni i w górach. W czasie zwiedzania świątyń niezbędne są długie spodnie, spódnice i chusty zakrywające ramiona. Nie są tam tolerowane koszulki na ramiączkach lub szorty. Nie spodziewamy się deszczy. Parasol może służyć jako ochrona przed słońcem.
O wyprawie:
Wyprawa jest przeznaczona dla osób chcących aktywnie zwiedzać świat, znajdujących przyjemności w pokonywaniu trudów dalekich podróży. Poznamy najciekawszą część Jedwabnego Szlaku w Azji Centralnej. Odwiedzimy kraj, w którym skrzyżowały się różne tradycje, kultury, rasy i religie. Uzbekistan i Kiigistan - pozostające bardzo przyjazne i życzliwe dla Polaków, znacznie różnią się kulturowo od Polski. Znajdziemy się w świecie islamu, który choć bardzo różny i daleki od ortodoksji Arabii i Północnej Afryki będzie wymagał od nas taktu i szacunku dla jego specyfiki. Odwiedzimy kraje egzotyczne, pełne  wspaniałych miejsc, zupełnie innych od tych które znamy. Zobaczymy ruiny twierdz wzniesionych około dwa tysiące lat temu w czasach świetności starożytnego Chorezmu. Zachwycą nas nie tylko wspaniale miasta, ale także pustynie i jeziora. Proponujemy przede wszystkim aktywne i relatywnie tanie zwiedzanie znajdujących się w naszym programie miejsc. Noclegi przewidziane są w dobrze zlokalizowanych hotelach o standardzie***/****, w 2 osobowych pokojach z łazienką i klimatyzacją. Wyprawa nie należy do trudnych, jednak musimy mieć świadomość, że cały czas uprawiamy aktywną turystykę. Nie można zapomnieć o małym plecaku, w którym zawsze musi być woda i o wygodnym obuwiu (dużo zwiedzania). Wyprawie od początku do końca towarzyszy polski pilot.

Szukasz dodatkowych informacji dotyczących imprezy - zadaj pytanie e-mailem egzotyka@almatur.pl lub na facebook.com/almaturwycieczki

Miasto Mapa Adres Godzina wyjazdu Godzina Powrotu Dopłata
WarszawaLotnisko Chopina0,00 zł